روش کار با چرم

چرم‌کاری مهارت بسیار خوبی برای ساختن همه چیز است، از پروژه‌های عملی گرفته تا آثار هنری آراسته. هزینه‌های راه‌اندازی نسبتاً پایین است، و تکنیک‌های اساسی به راحتی قابل استفاده و به کارگیری در پروژه‌های پیشرفته‌تر است. از چرم برای ساختن اشیاء مختلف از جمله کفش، صندلی ماشین، لباس، توپ فوتبال، کوله پشتی، کیف پول،کتاب، مبلمان و غیره استفاده می شود. در اینجا، ما دقیقاً نحوه شروع کار چرم و آنچه را که باید تنظیم کنید، توضیح خواهیم داد.

چرم کاری چیست؟
چرم‌کاری که به عنوان چرم‌سازی نیز شناخته می‌شود، عملی است برای تبدیل چرم به اشیاء عملی یا آثار هنری، با استفاده از روش‌های قالب‌گیری، رنگرزی، کنده کاری، مهر زنی و ساخت.

اصول اولیه چرم کاری

هنگامی که چرم کاری را شروع می کنید، می توانید دانش و تکنیک های اولیه را در تعداد زیادی از پروژه ها به کار ببرید. ابزارهای چرم کاری نسبتاً ارزان، بادوام و همه کاره برای بسیاری از پروژه های مختلف هستند.

ابزارهای متداول چرم کاری
ابزار چرم کاری آنها چیست؟
آول ابزاری با نوک فلزی است که برای علامت گذاری، سوراخ کردن، مشت زدن یا دوخت و تولید جاسوئیچی چرم استفاده می شود.
Beveler Beveler ابزاری با تیغه فلزی است که برای جدا کردن گوشه های مربع از لبه های کالاهای چرمی استفاده می شود.
Burnisher برای صاف کردن و سفت کردن لبه های چرم از فرنیشر استفاده می شود. معمولاً از چوب ساخته می شود و چرم را از طریق اصطکاک و فشار اعمال شده صاف می کند.
ابزارهای برش ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای برش چرم از آنها استفاده کنید و نوع مناسب به پروژه ای که در ذهن دارید بستگی دارد. می توانید از کاتر تسمه برای برش خطوط مستقیم و کشیدن تسمه یا کاتر چرخشی برای برش دادن منحنی ها استفاده کنید.
چسب چرم مطمئن شوید که از چسب مخصوص چرم و جیر استفاده می کنید.

اصول اولیه چرم کاری
ماول چرمی ابزاری قابل توجه است که برای مهر زنی، ابزار سازی، بستن پرچ ها و موارد دیگر استفاده می شود. از سر و دسته شبیه چکش و پتک ساخته شده است.
آهن و اسکنه خراش آهن و اسکنه ابزاری است که برای علامت گذاری و ایجاد سوراخ درجاکلیدی چرم حیوانات استفاده می شود. آنها با نقاط فلزی با فاصله مساوی ساخته شده اند.
پانچ پانچ چرمی یک سوراخ پانچ است که مخصوص ایجاد سوراخ در چرم است. آنها برای بستن پرچ ها یا ایجاد سوراخ در کمربندها و یقه ها عالی هستند.
اسکیور چرم ابزاری فلزی است که برای برداشتن و تراشیدن لایه‌های نازک مواد چرمی از سطح استفاده می‌شود.
مهرهای چرم استمپ از فلز ساخته شده اند و برای ایجاد طرح روی سطح چرم شما استفاده می شوند.
ابزار خیاطی هنگام دوخت چرم باید سوزن، نخ و ابزاری را جمع آوری کنید تا چرم را نگه دارید.
تشک برش قبل از برش چرم با تیغه یا کاتر چرخشی، سطح کار خود را با یک تشک برش برای محافظت از میز تنظیم کنید.
چرم کاری
انواع چرم
همه چرم ها از نظر رنگ، وزن، مزاج و پرداخت متفاوت هستند. چرم مبلی حریران ساخته شده از چرم گاو در دسترس ترین و همه کاره ترین نوع چرم است. رایج ترین انواع چرم مورد استفاده در چرم کاری، برنزه گیاهی و کروم برنزه است. تفاوت اصلی این دو در فرآیند برنزه شدن است.

اصول اولیه چرم کاری

چرم گیاهی قهوه ای مایل به زرد با روغن های گیاهی غنی از تانن که از پوست درختان استخراج شده اند دباغی می شود. ساخت این نوع چرم معمولاً زمان بیشتری را می طلبد. در مقایسه با کروم برنزه از کیفیت بالاتری برخوردار است.

چرم برنزه کروم از مواد شیمیایی برای برنزه کردن استفاده می کند و فرآیندی سریع تر و کم هزینه تر است. چرم برنزه گیاهی معمولاً ضخیم‌تر و بادوام‌تر است، در حالی که چرم برنزه‌شده کرومی نازک و دوام کمتری دارد.

تامین چرم برای صنایع دستی
دپارتمان The Crucible’s Leatherworking چرم را از Tandy Leather، خرده‌فروش تخصصی و توزیع‌کننده عمده‌فروشی چرم، ابزار و لوازم تامین می‌کند.

در حال آماده کردن چرم شما
خود را روی یک چرم میز قرار دهید و سطح را بررسی کنید. هنگامی که تصمیم می گیرید با کدام ناحیه از چرم کار کنید، مطمئن شوید که از هرگونه سوراخ یا نواحی ناهموار خودداری کنید. قبل از بریدن چرم، سطح را اندازه بگیرید و علامت بزنید. شما می توانید پروژه خود را با کار با یک الگو به عنوان راهنما اندازه گیری کنید. هنگام علامت گذاری خطوط برش، می توانید از مداد یا گچ استفاده کنید.

بریدن چرم شما
می توانید چرم را به روش های مختلف برش دهید و روش و ابزاری که انتخاب می کنید به پروژه بستگی دارد. برای چرم نازک تر و انعطاف پذیرتر، می توانید به سادگی از قیچی یا قیچی چرم استفاده کنید. قیچی برای برش آزاد و الگوهای زیر عالی است. چاقوهای کاربردی ابزار بسیار پرکاربرد و ارزانی هستند. آنها برای منحنی ها و برای برش خطوط مستقیم با یک راسته خوب کار می کنند. اگر پروژه شما کمربند، یقه یا جاسوئیچی چرم فانتزی است نیاز به خطوط مستقیم دارد، برش تسمه یک برش ایده آل خواهد بود.

مهارت ها و تکنیک های چرم کاری

تکنیک های زیر را می توان برای چیزی به سادگی یک جاکلیدی یا به بزرگی یک کوله پشتی به کار برد. هنگامی که به طور کلی با این مهارت ها آشنا شدید، ساختن تکنیک های اولیه و ارتقاء آنها به پروژه های پیشرفته تر نسبتاً ساده است.

چسباندن چرم
چسباندن چرم به طور کلی فرآیندی ساده برای ترکیب چند قطعه چرمی با استفاده از چسب مخصوص چرم و جیر است. هنگام کار با چسب چرم مطمئن شوید که در مکانی با تهویه مناسب کار می کنید. ممکن است بخواهید دو سطح صندل چرم مردانه را که به هم چسبانده می‌شوند خشن کنید یا خراش دهید تا بهترین نتیجه را به دست آورید، به خصوص اگر سطوح بسیار نرمی باشند. قبل از زدن چسب، از تمیز و خشک بودن سطح چرم اطمینان حاصل کنید. هنگام استفاده از چسب، از یک لایه نازک و یکدست از خاک رس استفاده کنید. این دو قطعه را به هم وصل کنید و در حین خشک شدن چسب فشار محکمی وارد کنید. پس از تشکیل پیوند حداقل سه ساعت آن را دست نخورده بگذارید.

چرم روکش
روکش فرآیند افزودن آب به چرم گیاهی دباغی شده برای نرم شدن الیاف است. چرم دباغی شده گیاهی در حالت طبیعی و خام است و به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی الیاف را برای مهر و موم کردن، قالب‌گیری و شکل دادن به چرم بپوشانید.

مهارت ها و تکنیک های چرم کاری

چرم دوخت زین
دوخت زین یک دوخت بسیار محکم با دست است که برای اتصال دو تکه چرم به یکدیگر استفاده می شود. برای دوخت زین، باید یک نخ موم شده و دو سوزن مهار داشته باشید. برای ایجاد هر بخیه، کل نخ دو بار از لایه های چرم عبور می کند و آن را بسیار بادوام و محکم می کند.

رنگرزی چرم چگونه است؟

چرم را می توان به هر رنگی رنگ کرد و این فرآیند به ویژه روی چرم های گیاهی دباغی شده به خوبی عمل می کند. می توانید رنگ خود را با پشم گوسفند بمالید. اگر به دنبال پوشش یکنواخت هستید، از چندین لایه رنگی سبک استفاده کنید. اگر به ظاهری ناهموار و بافت علاقه دارید، چند لایه رنگ سنگین بزنید.

هنگام انتخاب رنگ خود، چند گزینه دارید. رنگ های مبتنی بر روح برای نفوذ عمیق به چرم عالی هستند. آنها برای ایجاد ظاهری ناهموار و روستایی به کار شما بهترین هستند. با این حال، رنگ های مبتنی بر روح به راحتی در دسترس نیستند و نمی توان آنها را خریداری کرد یا به کالیفرنیا پست کرد. رنگ‌های مبتنی بر استون نسخه مناسب کالیفرنیایی رنگ‌های مبتنی بر روح هستند.

رنگرزی چرم چگونه است؟

آنها نسبتاً خوب کار می کنند اما بسیار تهاجمی تبخیر می شوند. مطمئن شوید که به سرعت کار می کنید و بطری های خود را محکم ببندید. رنگ های مبتنی بر آب بیشتر شبیه رنگ ها عمل می کنند. آنها فقط با حداقل نفوذ روی سطح قرار می گیرند. رنگ های مبتنی بر آب در گسترده ترین طیف رنگ ها هستند و تنها راه برای به دست آوردن نتایج بسیار روشن هستند. این رنگ‌ها برای پروژه‌هایی که خمش یا تا شدن زیادی ندارند و به ندرت در معرض عناصر قرار می‌گیرند ایده‌آل هستند.

زینت دادن به چرم
روکش کردن چرم روش صیقل دادن لبه های زبر است. این می تواند یک فرآیند زمان بر باشد اما نتایج عالی و تمیزی را به همراه دارد. با برش دادن لبه شروع کنید و لبه را با یک تکه پارچه مرطوب از قبل صاف کنید. لبه را با استفاده از چرخ یا میله صاف کنید تا زمانی که ظاهری براق به خود بگیرد و در لمس صاف شود.

رنگرزی چرم چگونه است؟

چرم اسکی
چرم اسکیت ضخامت چرم را کاهش می دهد، به طوری که می توانید به راحتی چین، خم شدن و درزها را پنهان کنید. اسکیور چرمی ابزاری فلزی است که برای برداشتن و تراشیدن لایه‌های نازک مواد چرمی از سطح استفاده می‌شود. به طور کلی کیفیت و ظاهر کلی پروژه چرم را بهبود می بخشد.

با چرم چه چیزی می توانید درست کنید؟

هنگامی که شما شروع به برنامه ریزی پروژه های چرمی می کنید، تعداد نامحدودی از امکانات وجود دارد. پروژه‌های مبتدی ایده‌آل، مانند کیف پول کارت یا جاکلیدی،کیف گوشی چرم  تکنیک‌هایی را به شما نشان می‌دهند که می‌توانید آن‌ها را برای قطعات پیچیده‌تر مانند کیف، کیف پول و حتی صندلی دوچرخه به کار ببرید.

چگونه کاردستی چرم را یاد بگیریم
دپارتمان چرم، منسوجات و هنرهای زیبای Crucible کلاس‌های چرم‌کاری را برای تمام سطوح ارائه می‌دهد. شما می توانید دفترچه یادداشت یا کیف پول کارتی و جاسوئیچی چرم لاکچری خود را تنها در چند ساعت در یکی از تسترهای 3 ساعته ما بسازید. اگر به غواصی عمیق‌تر و ساخت پروژه‌های بزرگ‌تر علاقه دارید، کلاس‌های فشرده کاری چرم ما را بررسی کنید.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.