صنعت چرم

صنعت چرم یک بخش تولیدی بسیار قدیمی است که طیف وسیعی از کالاها مانند کفش چرمی، کیف چرمی، پوشاک چرمی و غیره را تولید می‌کند. مواد اولیه مورد استفاده در صنعت چرم از ضایعات صنایع غذایی به ویژه از فرآوری گوشت به دست می آید. این ضایعات به محصولات چرمی مطلوب و مفید تبدیل می شود. چرم و محصولات آن یکی از پرفروش ترین محصولات در سطح جهان است.

چرم

صادرات چرم

آنها از منابع تجدید پذیر و به راحتی در دسترس تولید می شوند. تجارت صنعت چرم در حال حاضر بیش از 80 میلیارد دلار در سال است و انتظار می‌رود که با افزایش جمعیت و شهرنشینی کشورها، این میزان افزایش یابد.

مصرف محصولات چرمی توسط انسان بسیار رایج بوده و تقریباً هر روز مورد استفاده قرار می گیرد. مواد اولیه اولیه برای هر صنعت فرآوری چرم از کشتارگاه ها و ضایعات صنعت گوشت به دست می آید. این ماده اولیه فرآوری شده و در دباغی ها به چرم قابل استفاده تبدیل می شود. از این رو صنعت دباغی به عنوان یکی از واحدهای اولیه فرآوری چرم در کل صنعت چرم محسوب می شود

 صنعت دباغی چرم

اگرچه صنعت دباغی چرم در درجه اول از ضایعات صنعت گوشت استفاده می کند، اما شامل استفاده از بسیاری از مواد شیمیایی برای تبدیل مواد خام به محصول نهایی نیز می شود. بنابراین، صنعت کیف چرم طبیعی منابع را مصرف می کند و آلاینده های سمی و خطرناک برای محیط زیست تولید می کند. به عنوان مثال، در فرآوری چرم، یک تن متریک ماده خام تنها به 200 کیلوگرم محصول چرمی قابل استفاده (شامل 3 کیلوگرم کروم) تبدیل می شود.

 صنعت دباغی چرم

چرم بزی

زباله های جامد و مایع شامل حدود 250 کیلوگرم پسماند جامد دباغی نشده، 200 کیلوگرم زباله دباغی شده (شامل 3 کیلوگرم کروم) و 50000 کیلوگرم پساب فاضلاب (شامل 5 کیلوگرم کروم) است. در مجموع، یک تن متریک مواد خام تنها 20 درصد به عنوان محصول نهایی چرمی و بیش از 60 درصد به عنوان ضایعات جامد و مایع از جمله فلز سنگین بسیار سرطان زا «کروم» تولید می کند

سم زدایی و بازیابی منابع ضایعات حاوی کروم

صنعت چرم: ضایعات دباغی و پس از دباغی
صنعت چرم یکی دیگر از صنایع آلوده کننده سنگین است که معمولاً در اقتصادهای در حال توسعه قرار دارد که در آن حفاظت از محیط زیست اغلب به توسعه اقتصادی تسلیم می شود و مشکلات بزرگی را برای محیط طبیعی ایجاد می کند. گزارش شده است که حدود 90 درصد از صنعت چرم سبک از ترکیبات مبتنی بر کروم در فرآیندهای خود استفاده می کند.

چرم

فرآیند دباغی و پس از دباغی شامل تثبیت دائمی پروتئین های چرم ساز در برابر گرما، تخریب و تنش های حرارتی مکانیکی و بهبود خواص ذاتی چرم است. در روش‌های تجاری، دباغی کروم رایج‌ترین روشی است که در آن از مقدار زیادی نمک‌های اولیه کروم استفاده می‌شود که منبع آلودگی کروم در این صنعت می‌شوند. همانطور که گزارش شده است، برای هر تن چرم فرآوری شده، بیش از 0.12 کیلوگرم آلودگی کروم تولید می شود.

نمونه های صنعتی چرم

صنعت چرم سازی
صنعت جهانی چرم در سال 2003 حدود 18 میلیارد فوت مربع چرم با ارزش تخمینی حدود 40 میلیارد دلار آمریکا تولید کرد (مجله جهانی چرم). کشورهای در حال توسعه اکنون بیش از 60 درصد از تولید جاسوئیچی چرم مورد نیاز جهان را تولید می کنند. تبدیل پوست خام به چرم نیازمند چندین عملیات مکانیکی و شیمیایی است که شامل استفاده از بسیاری از مواد شیمیایی در یک محیط آبی از جمله اسیدها، قلیاها، نمک های کروم، تانن ها، حلال ها، مواد کمکی، سورفکتانت ها، اسیدها، رنگ های متالورگانیک، عوامل دباغی طبیعی یا مصنوعی سولفون، روغن ها و نمک ها مقدار پساب تولید شده حدود 30 لیتر بر کیلوگرم پوست یا پوست فرآوری شده است. مقدار کل پساب تخلیه شده توسط کارخانه های دباغی هند حدود 50000 متر مکعب در روز است و حاوی غلظت بالایی از آلاینده های آلی است.

نمونه های صنعتی چرم

کروم یک فلز سنگین مهم است که در صنایع کارخانه جاسوئیچی چرم، آبکاری و متالورژی استفاده می شود. سالانه بیش از 170000 تن ضایعات کروم در سراسر جهان در محیط زیست تخلیه می شود. در هند در سال 1999، 700000 تن چرم و پوست نمکی مرطوب در حدود 3000 کارخانه دباغی فرآوری شد که در مجموع 30 میلیارد لیتر فاضلاب با غلظت مواد جامد معلق بین 3000-5000 میلی گرم در لیتر و کروم به صورت Cr610-10 تخلیه شد. 200 میلی گرم در لیتر.

دفع لجن پس از تصفیه چرم

به نظر می رسد که جریان های مختلف در منبع، رویکرد خوبی برای کاهش چشمگیر کیفیت و کمیت فعلی پساب تولید شده توسط این صنعت باشد. دفع لجن پس از تصفیه بیوشیمیایی نیز به طور رضایت بخشی حل نشده است. استفاده از آنزیم ها و میکروارگانیسم ها برای از بین بردن مو و تثبیت آن می تواند استفاده از فلزات و مواد شیمیایی سمی را کاهش دهد. با این حال، صنعت چرم برای دستیابی به ترشحات غیر سمی به پیشرفت‌های بزرگی نیاز دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.