طرز استفاده از پارچه چرمی

چرم یکی از پرکاربردترین انواع پارچه است. چرم که به دلیل دوام و خواص عایق خود مشهور است، معمولاً برای تولید محصولات در سه دسته مجزا استفاده می شود:

پوشاک
در حالی که چرم زمانی که مستقیماً روی پوست پوشیده می شود ناراحت کننده است، این پارچه اغلب برای تولید لباس های بیرونی مانند کت و کت استفاده می شود. در برخی موارد، تولیدکنندگان پارچه ممکن است از چرم برای تولید شلوار، پیراهن یا لباس زیر استفاده کنند، اما این کاربردها کمتر رایج هستند. چرم همچنین یک ماده محبوب برای چکمه و کفش است.

صادرات چرم

تجهیزات جانبی
چرم یکی از محبوب ترین مواد برای کیف و کیف های دستی است. چمدان ها و سایر اشکال چمدان نیز اغلب دارای چرم هستند و این ماده اغلب برای ساخت کیف استفاده می شود. تجارت و صادرات چرم ساخت کمربند و کیف پول با استفاده از چرم طبیعی سنتی در نظر گرفته می شود.

لوازم خانگی چرم

در کنار پنبه، پلی استر و سایر مواد روکش معمولی، چرم یکی از رایج ترین موادی است که برای روکش کردن مبل ها، صندلی ها و حتی صندلی های اتومبیل استفاده می شود. معمولاً تولیدکنندگان لوازم خانگی ممکن است جاسوئیچی چرم ساده پرتاب بالش، فرش یا آویزهای دیواری استفاده کنند. اگرچه در دوران مدرن نادر است، صحافی ها ممکن است کتاب ها را با استفاده از چرم صحافی کنند.

پارچه چرمی کجا تولید می شود؟

پارچه چرمی در جهان

چین بیشترین حجم چرم را تولید می کند، اما چرم چینی به احتمال زیاد کیفیت پایینی دارد، بنابراین قیمت بسیار بالایی ندارد. ایتالیا بزرگترین صادرکننده کالاهای چرمی از نظر ارزش است، و در برخی موارد، چرم مرغوب ایتالیایی می تواند بیش از 10 برابر بیشتر از چرم با کیفیت بالا چینی قیمت داشته باشد. سایر صادرکنندگان عمده چرم شامل برزیل، هند و روسیه است.

پارچه چرمی در جهان

چرم بزی

قیمت پارچه چرمی چقدر است؟
قیمت پارچه چرمی بسته به درجه و نحوه تولید آن بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، چرم ایتالیایی با دانه بالا می تواند بسیار گران باشد در حالی که چرم چینی بازسازی شده ممکن است از نظر قیمت مشابه سایر پارچه های طبیعی مانند پشم یا پنبه باشد.

چه نوع پارچه های چرمی وجود دارد؟
انواع پارچه چرمی

انواع مختلفی از چرم وجود دارد

1. چرم اصل
هر چرمی که از پوست حیوانات به دست می‌آید، چرم طبیعی است، چه دانه‌ریز، چه خرد شده یا بازسازی‌شده باشد. چرم اصل از نظر کیفیت و دوام بسیار متفاوت است.

2. چرم مصنوعی
گاهی اوقات چرم مصنوعی یا چرم مصنوعی نامیده می شود، چرم مصنوعی منسوجاتی است که با پلی وینیل کلراید (PVC) یا ماده ای مشابه ساخته می شود. تولیدکنندگان نساجی چرم مصنوعی را به گونه ای طراحی می کنند که ویژگی ها و مزایای چرم طبیعی را به طور تقریبی نشان دهد.

انواع مختلفی از چرم وجود دارد

3. چرم با دانه بالا
چرم با دانه بالا لایه بیرونی پوست حیوانات است و به طور قابل توجهی قوی و بادوام است زیرا با الیاف متراکم و ظریف پر شده است. این نوع چرم از نظر ضخامت متفاوت است و چند نوع چرم فرعی وجود دارد.

4. چرم تمام دانه
چرم با دانه کامل نوعی چرم با دانه بالا است که دارای لایه بیرونی کامل یا “دانه” موجود در پارچه چرم طبیعی است.

5. چرم دانه ای اصلاح شده
تولیدکنندگان نساجی، این نوع چرم با دانه بندی بالا را تحت درمان های ساینده قرار می دهند که هر گونه نقص در دانه را اصلاح می کند.

6. چرم نوبوک
این نوع چرم تمام دانه سنباده دارای الیاف کوتاه و پوشک است که بیرون زده و در نتیجه بافتی مخملی ایجاد می کند.

پارچه های رنگارنگ چاپ دیجیتال توسط Spoonflower – پوست مار چرمی

چرم

7. چرم خرد شده
این نوع جاسوئیچی چرم فانتزی از پوست به جا مانده پس از جدا شدن چرم دانه بالا تولید می شود. از نظر کیفیت نسبت به چرم درجه یک پایین تر است و دوام کمتری دارد.

8. چرم اختراعی یا دو رنگ
این نوع از چرم های تقسیم شده دارای پوشش های وینیل یا پلی اورتان هستند که شبیه دانه های اصلی هستند. آنها معمولاً سفت تر از چرم اصل هستند.

9. جیر
جیر که اغلب با پوست حیوانات جوان ساخته می شود، روکشی صاف و چرت زده دارد.

10. چرم چسبانده شده، بازیافت شده یا بازسازی شده
این نوع چرم دارای الیاف چرمی خرد شده است که تولیدکنندگان نساجی با الیاف لاتکس یا پلی یورتان به هم می چسبانند. چرم چسبیده چندان بادوام نیست.

تاثیر پارچه چرمی چگونه بر محیط زیست تأثیر

تاثیرات محیطی چرم اصل قابل بحث است. در حالی که این پارچه قابل تجزیه زیستی است و نیازی به استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی در طول تولید ندارد، فعالان حقوق حیوانات ادعا می کنند که ساخت چرم غیراخلاقی است و در برخی موارد، تولید چرم می تواند به طور مستقیم به محیط زیست آسیب برساند.

به عنوان مثال، بیشتر کیف و کفش چرم جهان از گاو تهیه می شود. در میان حیوانات مختلف، گاوها عملاً بیش از هر گونه دیگری آب و خوراک مصرف می کنند و الگوهای چرای نامناسب می تواند منجر به تخریب خاک و سایر نگرانی های زیست محیطی شود. در برخی موارد، تولیدکنندگان چرم از لاشه حیواناتی که برای تولید چرم استفاده می‌کنند، به درستی استفاده نمی‌کنند یا آنها را دور نمی‌اندازند، که می‌تواند منجر به خطرات زیستی شود.

تاثیر پارچه چرمی چگونه بر محیط زیست تأثیر

در حالی که تانن، ماده طبیعی که در اجداد برای برنزه کردن پوست برای تولید چرم استفاده می شد، به محیط زیست آسیب نمی رساند، جایگزینی آن، سولفات کروم III، می تواند آسیب قابل توجهی به محیط زیست وارد کند. بنابراین، چرم تولید شده با استفاده از تانن به جای کروم سازگارتر با محیط زیست است.

تولید چرم با استفاده از سولفات کروم III منجر به تعدادی از بحران های زیست محیطی گسترده شده است. به عنوان مثال، در سال 2003، روزنامه نگاران هندی گزارش دادند که روزانه 22 تن زباله جامد کروم در مناطق باز اطراف کانپور، پایتخت تولید چرم هند، ریخته می شود. در سال 2017، دولت بنگلادش بیش از 100 کارخانه دباغی مصرف کننده کروم را به دلیل آلودگی شدیدی که به آبراه های اصلی داکا وارد می کردند، تعطیل کرد.

تاثیر پارچه چرمی چگونه بر محیط زیست تأثیر

از دیدگاه کاملاً زیست محیطی، تولید چرم به صورت پایدار امکان پذیر است، اما این سوال که آیا تولید چرم ذاتاً غیراخلاقی است یا نه، بعید است که به این زودی ها حل شود. مخالفان تولید چرم اصل می توانند از چرم بدلی به عنوان جایگزین استفاده کنند، اما این پارچه مصنوعی زیست تخریب پذیر نیست و تولید آن معمولاً مواد شیمیایی سمی را در محیط آزاد می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.