پارچه چرمی

چرم یک پارچه طبیعی است که با استفاده از پوست دباغی شده حیوانات ساخته می شود. چرم رنگی که تصور می شود اولین پارچه ای است که با دست انسان ساخته شده است، طی هزاران سال به طور قابل توجهی تکامل یافته است.

چرم به دلیل دوام، مقاومت در برابر آب، خواص عایق بودن و نرمی لوکس، یکی از مطلوب ترین محصولات نساجی باقی مانده است.

چرم

چرم بزی طرح دار

چرم که در سبک ها، درجه ها و رنگ های مختلف موجود است، یکی از متنوع ترین منسوجات طبیعی است.

تاریخچه چرم

منشا تاریخی دقیق ساخت چرم ناشناخته است. انسان ها حداقل 400000 سال است که خود را در پوست حیوانات می پوشانند، اما این پوست های پوشیده از خز و درمان نشده شباهت چندانی به منسوجات چرمی امروزی که به دقت تمیز و دباغی شده اند داشتند.

به نظر می رسد که اولین محصولات چرمی فرآوری شده در حدود 5000 سال قبل از میلاد ظهور کردند و صنعتگران این اشکال اولیه چرم را با خشک کردن پوست در آفتاب، نرم کردن آنها با استفاده از چربی حیوانی و نمک زدن و دود کردن آنها برای نگهداری تولید کردند. در حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح بود که مصریان چگونگی دباغی کردن چرم را با تانن های حاصل از سبزیجات تعیین کردند. تانن ها ترکیبات قابض طبیعی هستند که از تجزیه کلاژن در پوست حیوانات جلوگیری می کنند.

تاریخچه چرم

چرم طرح دار

با فروپاشی امپراتوری روم، که به عنوان مرکز چرم جهان باستان عمل می کرد، هنر چرم سازی در عربستان حفظ شد. در اواخر قرون وسطی، چرم‌کاران عرب به دلیل هنر خود به‌قدری مشهور شده بودند که تا به امروز، انواع خاصی از چرم‌ها به نام پایتخت‌های چرم عرب مانند مراکش و قرطبه، اسپانیا (که برای قرن‌ها تحت حکومت اعراب بود) نامگذاری شده‌اند.

با طلوع رنسانس، اروپا جایگاه خود را به عنوان مرکز صنعت و تجارت بازیافت و در طول قرن هفدهم و هجدهم، ایتالیا خود را به عنوان مرکز صنایع چرمی معرفی کرد. چرم علاوه بر محبوبیت به عنوان منسوجات پوشاک، به ماده ای مورد تقاضا برای زره ​​های سبک در دوره رنسانس جنگ زده تبدیل شد.

در طول دوره روشنگری، استفاده از چرم در پوشاک و لوازم جانبی محبوبیت ثابتی داشت و این منسوجات نیز به یک ماده صحافی کتاب رایج تبدیل شد. انقلاب صنعتی شاهد ظهور ماشین‌های چرم‌سازی خودکار بود و در پایان قرن نوزدهم، تولیدکنندگان چرم اولین روش‌های دباغی معدنی را با استفاده از کروم، که از آن زمان تبدیل به ماده اولیه دباغی مورد استفاده امروزه شده است، توسعه دادند.

 

چرم امروز

چرم همچنان یک منسوجات بسیار محبوب در سراسر جهان است. به خصوص در کشورهای پرجمعیت و در حال توسعه مانند هند، پاکستان و بنگلادش، چرم یکی از مواد اولیه کفش، کیف، پالتوی چرم، جاسوئیچی چرم و سایر اقلام روزمره است. چرم مدرن از نظر درجه متفاوت است، اما منسوجات چرمی تولید شده در هند، چین و جاهای دیگر معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرند.

در عوض، مرکز نمایندگی کمربند چرم باکیفیت امروزی ایتالیا است که بیش از 500 سال است که برترین سازنده چرم خوب در جهان باقی مانده است. مردم از هر کشوری برای خرید کالاهای چرم اصل ایتالیایی تلاش می کنند و شناخته شده ترین مارک های طراح از جمله گوچی و کوچ تقریباً به طور انحصاری از چرم ایتالیایی استفاده می کنند.

چرم امروز

عصر مدرن شاهد ظهور برخی از بدترین چرم ها، از جمله کالاهای چرمی بازیافتی یا “پیوندی” ساخته شده در کشورهای جهان سوم، و همچنین بهترین کالاهای چرمی ساخته شده در تاریخ، از جمله چرم مرغوب ایتالیایی است. در حالی که چرم در دهه‌های اخیر به دلیل نگرانی‌های مربوط به حقوق حیوانات درجاتی از محبوبیت خود را از دست داده است، این دانش عمومی باقی می‌ماند که به سادگی هیچ جایگزینی برای کالاهای چرمی ساخته شده توسط صنعتگران وجود ندارد.

پارچه چرمی چگونه ساخته می شود

پارچه چرمی از پوست حیوانات که به طور خاص درمان شده اند تشکیل شده است. فرآیند ساخت چرم دارای سه مرحله اصلی است: آماده سازی دباغی، دباغی و فرآوری پس از دباغی.

آماده سازی برنزه کردن
قبل از اینکه امکان تجارت و صادرات چرم وجود داشته باشد، ابتدا باید پوست حیوانی که برداشته شده است گوشت داده شود، که فرآیند جدا کردن گوشت و فیلم از پشت پوست است. در مرحله بعد، پوست کشیده می شود و تحت یک فرآیند آبگیری شامل خشک کردن هوا، نمک زدن یا ترشی قرار می گیرد. این مرحله ضروری است زیرا پوست حیوانات پس از جدا شدن از حیوان به سرعت شروع به تجزیه می کند.

پارچه چرمی چگونه ساخته می شود

برنزه کردن
پس از رسیدن به دباغی، تولیدکنندگان چرم پوست را در مخلوطی از آهک و آب خیس می‌کنند تا موها و سایر بافت‌های نامطلوب شل شوند. سپس یک دستگاه این مواد را حذف می کند. سپس سازندگان جاسوئیچی چرم کوچک  پوست ها را می شویند تا بقایای آهک را از بین ببرند و پوست ها را تمیز می کنند، که یک فرآیند تقویت کننده رنگ است که پروتئین غیر فیبری را حذف می کند. هنگامی که سازندگان چرم پوست ها را به عنوان فرآیند نرم شدن نهایی ترشی کردند، آنها آماده دباغی هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.