چرم گاوی

چرم گاوی چیست؟
در سراسر جهان، تقریباً 1.6 میلیارد گاو شامل گوساله، گاومیش و گورخر (تا سال 2011) وجود دارد. سالانه 15 تا 25 درصد از آنها کشتار می شوند. چرم گاوی پرمصرف ترین چرم است و حدود 65 تا 70 درصد تولید جهانی را به خود اختصاص می دهد. پوست گاو قابل استفاده برای صنعت چرم 270 میلیون در سال 2021 داده شد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

توزیع عمده چرم

چرم گاوی و چرم ایرانی برای زیره و رویه کفش، برای صندلی ماشین و اثاثه یا لوازم داخلی مبلمان، کمربند و بند، زین، لباس چرمی و موارد دیگر استفاده می شود. تقریباً هیچ منطقه ای وجود ندارد که در آن چرم گاو یا پوست گوساله پردازش نشود.

در برزیل 206 میلیون گاو وجود دارد که بزرگترین ذخیره گاو در جهان است. این 14.2 درصد از کل جهان (تا سال 2013) است.

صنعت چرم ایتالیا

در ایتالیا، که تا کنون بزرگترین تولید کننده چرم در اروپا است، تقریباً 100 میلیون متر مربع چرم گاوی در سال 2011 تولید شد. در آلمان، سومین تولید کننده بزرگ چرم گاو در اروپا پس از اسپانیا، تنها 8.5 میلیون متر مربع تولید شد.

چرم

از آنجایی که گوشت گاو  در سراسر جهان مصرف می شود، پوست خام کافی نیز برای تولید چرم گاوی تهران موجود است و بنابراین قیمت آن مقرون به صرفه است. گاو برای تولید گوشت پس از حدود 24 ماه ذبح می شود. گاوهای شیری و گاو نر بیشتر عمر می کنند، اما پوست آنها نیز آسیب پوستی بیشتری در اثر انگل ها، جراحات و علائم پیری پوست می بیند.

چرم گاو همه کاره است

چرم گاو پایدار و محکم است و بنابراین همه کاره است. پوست به اندازه کافی بزرگ است که برای مناطق وسیع مورد استفاده قرار گیرد. سطح پوست چرم گاو حدود پنج متر مربع است. برای یک مبل بزرگ، تقریباً 25 متر مربع چرم لازم است. بسته به اندازه سطوح جداگانه، ضایعات بین 30٪ تا 45٪ است و برای سطوح به خصوص بزرگ می تواند حتی بیشتر باشد. با این حال، بین نژادهای گاو تفاوت هایی وجود دارد. یک گاو باواریایی معمولاً دو برابر بیشتر از یک زبو ناحیه پوست تولید می کند. اگرچه، پوست های زبو توسط شرکتی به نام Mastrotto از برزیل با 5.5 متر مربع فروخته می شود.

چرم گاو همه کاره است

چرم گاوی به انواع مختلف چرم گاو مانند پوست گاو یا پوست گاو اطلاق می شود. تفاوت های جزئی بین گونه ها عمدتاً به الگوی دانه و هاپتیک مربوط می شود.

چگالی معمول پوست چرم گاو بین 0.4 تا 0.9 گرم بر سانتی متر مربع است.

استحکام کششی چرم گاوی بین 8 تا 25 نیوتن بر میلی متر مربع است.

به طور معمول، فقط پوست سطحی گاو و بز به چرم بزی طرح دار تبدیل می شود. استثنائات نادری مانند بیضه گاو نر یا چرم شکمبه وجود دارد.

فروشندگان چرم خام بسته به سن (پوست گوساله)، جنس (در صنعت خودروسازی عمدتاً چرم گاو نر را پردازش می کنند) و وزن (بر اندازه پوست تأثیر می گذارد)، پوست ها را از کشتارگاه ذخیره کرده و به دباغی ها می فروشند.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.