چرم یک ماده فوق العاده همه کاره است

چرم یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده است. این به دلیل چیدمان منحصر به فرد الیاف طبیعی پیچیده است که تغییراتی را در انواع مختلف پوست و پوست ایجاد می کند. فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که خواص و عملکرد خاصی به پوست و پوست در حال تبدیل شدن به چرم بدهد. برای تعریف: پوست حیوانات کوچک را پوست و به پوست حیوانات بزرگ پوست می گویند.

پارچه چرم مصنوعی

در اینجا به برخی از مهم ترین تغییرات خواص کلیدی چرم اشاره می کنیم.

چرم ضد آب

چرم را می توان طوری ساخت که آب را جذب کند، در برابر آب مقاومت کند یا کاملا ضد آب باشد. اکثر چرم مصنوعی طرح دار تولید شده برای صنایع کفش، کیف، اثاثه یا لوازم داخلی و کالاهای چرمی درجه ای از مقاومت در برابر آب را ارائه می دهند که باعث می شود چرم خیس شود، اما پس از خشک شدن، خاصیت ارتجاعی و شکل خود را حفظ می کند. بسیاری از چرم ها برای کالاهای چرمی برای جلوگیری از لکه های آب در باران خفیف پردازش می شوند.

چرم ضد آب

چرم مبلی چستر

عایق رطوبتی را می‌توان برای کاربردهای خاص، به‌ویژه برای کفش‌ها و چکمه‌های فضای باز که امکان پیاده‌روی چندین ساعته در زیر باران را بدون خیس شدن پاها فراهم می‌کنند، ساخت. بیشتر چرم های ضد آب از پوست گاو ساخته می شوند.

ضخامت
پوست ها چرم های نازکی تولید می کنند که می توان از آنها برای صحافی کتاب، دستکش، آستر و لباس استفاده کرد. نرمی فوق العاده ای دارند

چرم گاوی می تواند تنوع زیادی در ضخامت داشته باشد زیرا می توان آنها را در لایه ها تقسیم کرد. هنگامی که چرم ها نازک شوند، می توان از چرم ها برای پوشاک، دستکش و جاسوئیچی چرم شیک استفاده کرد. از سوی دیگر، چرم های ضخامت متوسط ​​بیشتر برای اثاثه یا لوازم داخلی، قطعات خودرو، کفش، کیف و کالاهای چرمی استفاده می شوند، در حالی که چرم های ضخیم برای زیره کفش و صنایع دستی استفاده می شود.

نرمی
نرمی یک چرم معمولاً با ضخامت آن مرتبط است. هرچه چرم نازک تر باشد، نرم تر خواهد بود. اما متغیرهای دیگری نیز وجود دارند که چرم را نرم‌تر می‌کنند، به‌ویژه نوع برنزه: به طور کلی، دباغی‌شده با کروم نرم‌تر خواهد بود. دباغی نوع آلدهید کمتر نرم و چرم دباغی گیاهی سفت تر. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف برنزه کردن، به برگه اطلاعات ما، روش های برنزه کردن مراجعه کنید

مقدار مواد چرب اضافه شده نیز بر نرمی تأثیر می گذارد. هر چه مقدار مواد چرب اضافه شده به چرم بیشتر باشد، نرمی آن بیشتر می شود. تغییرات فرآیند به ما امکان می دهد طیف وسیعی از نرمی را به دست آوریم، از یک دستکش و کیف چرم طبیعی گرفته تا زیره کفش از همان ماده خام.

جذب و دفع آب بوسیله چرم

این یکی از خواص منحصر به فرد چرم است که به چرم اجازه می دهد رطوبت را جذب کند و با گذشت زمان آن را در محیط آزاد کند. برای کفش، این ویژگی راحتی فوق العاده ای ایجاد می کند که با هیچ ماده دیگری تکرار نمی شود.

عرق از پا به داخل چرم کشیده می شود و سپس از سطح بیرونی کفش تبخیر می شود. چرم می‌تواند مقادیر زیادی رطوبت را بدون احساس رطوبت در خود نگه دارد، بنابراین پا خشک و راحت می‌ماند، بدون اینکه تبخیر سریع یا آب‌ریزش تعریق خنک شود. بنابراین پاهای شما در کفش‌ها و چکمه‌های چرم طبیعی به همان صورتی که هنگام پوشیدن کفش‌های مصنوعی و لاستیکی عرق می‌کنند، عرق نمی‌کنند.

جذب و دفع آب بوسیله چرم

نفوذپذیری بخار آب
این ویژگی که اغلب “تنفس پذیری” نامیده می شود، به رطوبت و هوا اجازه می دهد تا از طریق چرم نفوذ کند. این ویژگی به ویژه برای راحتی کفش مهم است. هنگامی که پا عرق می کند، می تواند مقدار زیادی رطوبت تولید کند که از طریق چرم به بیرون حرکت می کند و داخل کفش را خشک تر و راحت تر نگه می دارد و سطح رطوبت کمتری دارد. معمولا چرم بزی طرح دار ضد آب که برای حفظ تنفس و در عین حال محافظت در برابر شرایط مرطوب طراحی شده اند، عملکرد ترکیبی فوق العاده ای را ارائه می دهند.

زیبایی شناسی و الگوی سطح چرم

تنوع زیادی در رنگ، بافت، حس، بو، مقاومت سطحی و دسته چرم وجود دارد که این محصول را بسیار منحصر به فرد و ارزشمند می کند. چرم‌ها می‌توانند به همان اندازه طبیعی باشند که در چرم‌های گیاهی خالص مشاهده می‌شود یا به اندازه یک صندلی خودرو با کارایی فوق‌العاده تصفیه شده باشند. چرم در همه رنگ ها مد است و در عین حال عملکرد فنی فوق العاده ای را حفظ می کند.

عایق حرارتی
یکی از دلایل اصلی راحتی چرم بر روی پوست انسان، قابلیت عایق حرارتی قوی آن است.

زیبایی شناسی و الگوی سطح چرم

عایق حرارتی اندازه گیری سرعت عبور گرما از یک ماده است. و از آنجایی که چرم دارای حجم زیادی از هوا است (که رسانای ضعیفی برای گرما است)، گرما به‌طور باورنکردنی به کندی در مواد حرکت می‌کند.

چکش خواری
یکی دیگر از عواملی که چرم را به مواد مطلوبی تبدیل می کند، توانایی آن در قالب گیری جدید است. می توان آن را برای سفت شدن یا انعطاف پذیر ساخت

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.